Zbiór informacji o zdarzeniach katastrofalnych w środowisku Dolnego Śląska prowadzony od grudnia 2007 r. oraz dodatkowe wiadomości z innych części kraju, Europy, świata o najbardziej spektakularnych procesach geomorfologicznych
niedziela, 28 listopada 2010
Prawdziwa dziura

W pierwszym dniu listopada 2010 roku w prasie pojawiły się materiały opisujące kłopotliwe zdarzenie, do jakiego doszło w niemieckim miasteczku Schmalkalden w Turyngii. Teksty były opatrzone takim oto widokiem:

Schmalkalden, Źródło: gazeta.pl

Podobne zjawiska znane są rownież z innych części świata i z reguły stają się tematem dziennikarskich fantazji, gdy mają miejsce na obszarach zabudowanych. Faktyczną przyczyną zapadnięcia gruntu i powstania tego typu lejów są ruchy fragmentów głębiej leżących warstw skalnych, np. wskutek zawalenia istniejących tam próżni. Dotyczyć to może warstw skał krasowiejących - węglanów, soli czy gipsu. Podobnie, choć na mniejszą skalę, rzecz dzieje się przy zapadaniu tunelów sufozyjnych. Rozmiar zniszczeń w Schmalkalden świadczy o rozległym zapdnięciu struktur głęboko pod powierzchnią. Dla jasności w tej części Turyngii występują pokłady soli kamiennej, o czym głosi choćby tytuł jednego z niemieckich artykułów prasowych "Pół Turyngii wzniesiono na soli" :-)

Więcej zdjęć z miejsca katastrofy TUTAJ.

Realcje w języku niemieckim TUTAJ i TUTAJ.

Choć niemiecki przykład robi wrażenie, jeszcze bardziej spektakularne zjawisko miało miejsce latem w Gwatemalii, o czym przecztać możecie w artykule Newsweeka TUTAJ.

A dla pokazania już ludzkich możliwości kliknijcie w to miejsce...

Choć temat sam sobie nie jest w żaden sposób zabawny, nie mogę powstrzymac się od zaprezentowania jeszcze jednego odnośnika TUTAJ.

Żródło: http://komixxy.pl/31781/K*rwa-moje-pole

środa, 06 października 2010
Kraj liberecki

Naszych południowych sasiadów niemal corocznie nękają obfite opady i powodowane nimi wezbrania. Jak podaje serwis liberec.idnes.cz ten rok jest pod tym względem jednak wyjątkowy.

W Kraju libereckim do początku października, a więc w ciagu 9 miesięcy, zanotowano tyle samo opadów, co podczas niezwykle wilgotnego roku 1981.

Notowane wartości prezentuje zapożyczona z wymienionego serwisu tabela:

liberec.idnes.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

suma opadów Kraju Libereckim

* - suma dla 9 miesięcy

 

Źródło:

liberec.idnes.cz

 

Za link dziękuję A. Traczykowi.

 

środa, 14 października 2009
Powódź 0,25% w Boscastle

Boscastle to niewielka miejscowość w Kornwalii (pd. część Wielkiej Brytanii, lokalizacja TUTAJ) w oddaleniu 5 km od miasta Bude. 16 VIII 2004 r. malowniczą wieś z niewielkim portem dotknęła klęska powodzi o prawdopodobieństwie szacowanym na 1/400 lat. W tym samym czasie podobna powódź wyrządziła szkody w nieodległej wsi Crackington Haven.

Większość współczesnej zabudowy Boscastle usytuowana jest nad korytami dwóch niewielkich rzek Valency i Jordan. 7-mio godzinna ulewa 16 VIII 2004 r. o wydajności 185 mm (w Brocastle 89 mm opadu w 60 minut) spowodowała ich nagłe wezbranie określane mianem flash flood. W ciągu jednej godziny podwyższenie stanu wody w ciekach wyniosło 2 m, prędkość nurtu sięgała 4 m·s-1. O rozmiarach tragedii najlepiej informują migawki filmowe.


Zdarzenia powodziowe w tym regionie nie są rzadkością. Duże wezbrania były notowane w Boscastle w 1996 r., a wcześniej w latach 1847, 1957 czy 3 VI 1958 lub w 1963 r.

Jedna z najtragiczniejszych powodzi południowej Anglii (hrabstwo Devon) zdarzyła się 15/16 VIII 1952 r., kiedy zniszczeniu uległa część małego miasta Lynmouth położonego na wybrzeżu ok. 80 km od Boscastle.

Więcej informacji na angielskiej wikipedii TUTAJ, w tekście P. Bulla PDF lub w książce Największe katastrofy w dziejach świata.

środa, 01 lipca 2009
Tragedia u południowych sąsiadów

W Republice Czeskiej trwa usuwanie szkód po ulewnych deszczach i powodziach, jakie trwały od 24 VI 2009 r. Największe straty poniosły regiony (kraje) morawsko-śląski, ołomuniecki, zliński, hradecki i wysoczyzna. Zdarzenia spowodowały śmierć 12 (lub według innych źródeł 13) osób, akcja ewakuacyjna objęła 1404 ludzi.

Szczególnie wydajne opady dotknęły Morawy. W Jeseniku ogłoszono stan klęski żywiołowej. Niezwykle dramatyczna sytuacja zaistniała także w miejscowości Nový Jičín 25 VI.

Zbiór informacji z Czech TUTAJ.


Katastrofalne wezbrania rzek dotknęły także Austrię. W Dolnej i Górnej Austrii oraz Styrii powódź spowodowała zniszczenie kilkudziesiąt zabudowań. Miasto Viener Neustadt zostało odcięte od świata, w Burgerland utworzyło się rozległe rozlewisko.

Jak podają media z powodzią zmagały się też Słowacja i Węgry. Wezbrany Dunaj zalewał nabrzeża Bratysławy. Poziom wody na rzece Rabie przekroczył rekord z 1965 roku. Zalany został cały rejon na południe od miasta Gyor. W Budapeszcie ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia powodziowego.

sobota, 29 grudnia 2007
Osuwiska w Alpach

W drugiej połowie sierpnia 2005 r. intensywne deszcze nad północną częscią Alp spowodowały wezbrania rzek i powodzie u stóp gór. Zalaniu uległy m.in. miasta Berno (rzeka Aare), Doerfli w pobliżu Dallenwil, Giswil, Hertenstein, Lucerna w Szwajcarii oraz Neu-Ulm w Niemczech (rzeka Dunaj). Powodziom towarzyszyła wzmożona aktywność alpejskich stoków osuwiskowych.

Entlebuch_Szwajcaria_autorNieznany

Wielka powódź tysiąclecia

W sierpniu 2002 roku obszar Europy Środkowo-Wschodniej nawiedziła powódź nazywana "Wielką powodzią tysiąclecia". Dotknęła ona Austrię, Czechy, Niemcy, a także Słowację, Polskę, Węgry, Rumunię i Chorwację.

uklad_nizowy_zrodloAgenda21

Powódź rozpoczęła się od ulewnych deszczy we wschodnich Alpach, skutkujących aktywnością osuwiskową stoków, wezbraniem rzek i podtapianiem Półcnych Włoch, Bawarii (Niemcy) i kilku landów austriackich (Salzburg). Niszczącą siłę pokazał wezbrany Dunaj (oparł mu się dobrze zabezpieczony przeciwpowodziowo Wiedeń). W dalszej kolejności front opadowy przesunął się nad Szumawę i Las Czeski, powodując podniesienie poziomów Łaby i Wełtawy. W rezultacie ekstremalnie wysokie poziomy wód zagrażały austriackim regionom Mühlviertel, Waldviertel (Austria), miejscowościom w Czechach i Niemczech (Saksonia, Turyngia). Po przerwaniu kolejnej tamy na rzece Mulda ewakuowano wszystkich, czyli 16 tysięcy, mieszkańców miasta Bitterfeld w Saksonii Anhalt, podobne działania dotyczyły 30-stu tysięcy mieszkańców dwóch miast Pirna i Haidenau. Wśród dużych miast najbardziej ucierpiały Drezno i Praga (zalanie zabytków, metra).

Relacja z powodzi 2002 w Czechach