Zbiór informacji o zdarzeniach katastrofalnych w środowisku Dolnego Śląska prowadzony od grudnia 2007 r. oraz dodatkowe wiadomości z innych części kraju, Europy, świata o najbardziej spektakularnych procesach geomorfologicznych
Blog > Komentarze do wpisu
Zimna Zośka wcześniej

Zimna Zośka wcześniej i majowy śnieg

Tak w skrócie można byłoby zatytułować sytuację, jaka rozgrywała się na Dolnym Śląsku 3 maja 2011 r. Nie było wesoło. Sezon wegetacyjny w pełni, a do miejscowości wypoczynkowych przyjechali turyści (pamiętający o upałach sprzed kilku dni) autami na letnich oponach... Wszystkich zaskoczył intensywnie padający śnieg i niskie temperatury.

W słowach Pani Teresy Zawiślak, kierownika Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW we Wrocławiu wydarzenia mozna ująć w nastepujący sposób:

"We wtorek nad Dolnym Śląskiem doszło do zderzenia chłodnego powietrza z północy i ciepłego powietrza z południa Europy. Śnieg pojawił się właśnie w strefie tego frontu atmosferycznego w zimnej, arktycznej masie powietrza. Wiosną, od końca marca do połowy maja, nad Polskę kilka razy napływają raz ciepłe, raz zimne masy powietrza. Z taka wymianą powietrza mieliśmy właśnie do czynienia. Zwykle w trzeciej dekadzie kwietnia nad Polską ciepłe powietrze z południa ustępuje i pierwsza połowa maja bywa chłodna, aż do tzw. ogrodników i zimnej Zośki."

Jakie były skutki wystapienia tego specyficznego, wiosennego kompleksu pogody? Temperatura w Jeleniej Górze wynosiła w dzień +2 st. Celsjusza, w Karpaczu i Szklarskiej Porębie 0 st. zaś  na Śnieżce -5 st. C. Pokrywa śnieżna miała miejscami ponad 20 cm. Pod ciężkim mokrym śniegiem zrywały się sieci przesyłowe prądu, wyłączone zostało ponad 600 stacji energetycznych. We wtorek wieczorem bez prądu było około 100 tys. domów, najwięcej w Kotlinie Kłodzkiej i powiecie wałbrzyskim.

Na drogach tworzyły się kilometrowe korki. Krajowa "ósemka" przez kilka godzin była nieprzejezdna. Kierowcy w korku pod Kłodzkiem stali ponad trzy godziny, 15 kilometrów miał korek na trasie Jelenia Góra - Wrocław. Zablokowane zostały podjazdy na drogach okolicach Barda i Kudowy-Zdroju. Z podjazdem nie radziły sobie auta na drodze krajowej 35 w okolicach Książa. Połamane drzewa doprowadziły do szeregu utrudnień w kursowaniu pociągów na trasach z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby, Wrocławia, Węglińca i Lwówka Śląskiego oraz z Kłodzka do Wrocławia.

Wrocław 3 maja 2011 MK

Więcej informacji nt. sytuacji pogodowej we Wrocławiu znajduje się na zaprzyjaźnionym blogu.

Definicja kompleksu pogody Zimna Zośka TUTAJ

czwartek, 05 maja 2011, echoforever

Polecane wpisy