Zbiór informacji o zdarzeniach katastrofalnych w środowisku Dolnego Śląska prowadzony od grudnia 2007 r. oraz dodatkowe wiadomości z innych części kraju, Europy, świata o najbardziej spektakularnych procesach geomorfologicznych
Blog > Komentarze do wpisu
Barycz - roztopy śródzimowe

Mamy styczeń 2011 r. Od kilku dni nagłe, wyraźne ocieplenie powoduje roztapianie pokrywy snieżnej, która niemal przez cały grudzień i początek nowego roku pokrywała obszar Dolnego Śląska. Na rzekach daje się zauważyć wyraźny wzrost poziomu wody.

Poważna sytuacja powodziowa zaistaniała na małych rzekach nizinnych, wyraźnie reagujących na dostawę wód z powierzchni zlewni w sytuacji utrudnionego ich odprowadzania do Odry. Dodatkowo występują opady deszczu.

18 stycznia 2011 r. rano w rejonie Korzeńska, u zbiegu trzech rzek - Orli, Sąsiecznicy i Masłówki, powstała wyrwa, przez którą woda przelewała się na drogę krajową nr 5. W Żmigrodzie woda z Baryczy wylała się na pola i podtopiła kilka gospodarstw.

Wśród powodzi tego typu w prawobrzeżnej części dorzecza Środkowej Odry, w historii zapisały się szczególnie zdarzenia na Baryczy z marca 1924 roku oraz  marca 1940 i 1947 (Kasprzak 2010).

Ostrzeżenie hydrologiczne IMGW dotyczące regionu wrocławskiego w połowie stycznia 2011 r. (źródło: IMGW):

Literatura:

Kasprzak M., 2010, Wezbrania i powodzie na rzekach Dolnego Śląska, [w:] P. Migoń (red.), Wyjątkowe zdarzenia przyrodnicze na Dolnym Śląsku i ich skutki, Rozprawy Naukowe Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego, 14, Uniwersytet Wrocławski, Wrocław, s. 81-140.


środa, 19 stycznia 2011, echoforever

Polecane wpisy

  • Miedzianka i Witka, Bogatynia i Radomierzyce

    Początek sierpnia 2010 r. przyniósł w rejonie północnych Czech i południowo-zachodniej Polski falę intensywnych opadów, które spowodowały lokalne wezbrania rzec

  • Zator lodowy na Bobrze

    13 I 2010 r. w internetowych serwisach informacyjnych pojawiła się wiadomość o zatorze lodowym na Bobrze, powodującym podniesienie poziomu wody w rzece. Zator o

  • Powódź na wrocławskim Kozanowie

    Wrocławskie osiedle Kozanów (dzielnica Fabryczna) zasłynęło w całej Polsce w 1997 r., kiedy telewizyjne kamery skupiły swoją uwagę na blokowisku otoczonym wodą.