Zbiór informacji o zdarzeniach katastrofalnych w środowisku Dolnego Śląska prowadzony od grudnia 2007 r. oraz dodatkowe wiadomości z innych części kraju, Europy, świata o najbardziej spektakularnych procesach geomorfologicznych
Blog > Komentarze do wpisu
Trzęsienie ziemi na Haiti

Haiti to najstarsze niepodległe państwo w Ameryce Środkowej. Położone jest wraz z Republiką Dominikany na wyspie Haiti, należącej do archipelagu Wielkich Antyli na Morzu Karaibskim.

12 I 2010 roku Haiti nawiedziło trzęsienie Ziemi z epicentrum w pobliżu miejscowości Carrefour, ok. 25 km na południowy-zachód od stolicy państwa, Port-au-Prince. Siłę wstrząsu sejsmicznego zmierzono na 7,0 w skali Richtera. Po wstrzasie glównym nastąpiło kilkanascie wstrząsów wtórnych, sposród których 2 miały siłę ok. 6 stopni w skali Richtera.

Source: USGS

W wyniku trzęsienia ziemi zniszczeniu uległo m.in. centrum Port-au-Prince. Pod gruzami zycie straciły tysiące osób. Pierwsze doniesienia prasowe z miejsca katastrofy mówiły o 100 tys. ofiar,  15 I 2010 r. podawano liczbę 50 tys. zabitych, jednak 19 I liczba ta wzrosła do ponad 200 tys. Ulegnie one zapewne jeszcze weryfikacji.


Do akcji ratowniczej przyłączyły się grupy specjalistów z innych krajów, w tym ratownicy z Polski, pracujący z psami poszukującymi ludzi pod gruzami. Z całego świata nadchodzi pomoc humanitarna dla tego najbiedniejszego na półkuli zachodniej kraju.

Bezpośrednią przyczyną trzęsienia ziemi na Haiti były naprężenia powstające w skorupie ziemskiej wskutek kolizji przemieszczających się płyt litosferycznych. W strefie Karaibów, w tym na łuku Wielkich i Małych Antyli, graniczą ze sobą przemieszczająca się na wschód płyta karaibska oraz przemieszczająca się na zachód znacznie większa płyta północnoamerykańska. Haiti położone jest na powstałej w strefie kolizji mikropłycie Gonave. Wyspę przecinają równoleżnikowo dwa uskoki tektoniczne: północny oddziela ją od płyty północnoamerykańskiej, a południowy od płyty karaibskiej. Epicentrum wstrzasów sejsmicznych znajdowało się w pobliżu drugiego z wymienionych uskoków.

Trzęsienie Ziemi na Haiti, za portalem gazeta.pl

Więcej wiadomości na temat aktywności tektonicznej obszaru karaibskiego:

Jansma P., Mattioli G.S., 2005, GPS results from Puerto Rico and the Virgin Islands:
Constraints on tectonic setting and rates of active faulting, Geological Society of America, Special Paper 385, s. 13-30. (PDF)

Mann P., 2005, Active tectonics and seismic hazards of Puerto Rico, the Virgin Islands, and Offshore Areas, The Geological Society of America, Special Paper 385, s. 14.

 

 

Aktualna sytuacja sejsmiczna według USGS (United States Geological Survey) przedstawiająca wstrząsy w ostatnich 8-30 dniach:

Sytuacja sejsmiczna na świecie w ostatnich 8-30 dniach

piątek, 15 stycznia 2010, echoforever

Polecane wpisy

  • Ginące jezioro

    O Jeziorze Aralskim napisano już wiele i bez wątpienia drastyczne zmniejszenie jego powierzchni uznać można za swoistą katastrofę. 2000 2001 2002 2004 2006 2

  • Prawdziwe opady

    Południowe Chiny oraz Tajwan, czyli jednen z najbardziej doświadczonych powodziami regionów świata, znacznie ucierpiały w wyniku wylewów rzek i lawin błotnych w

  • Megapowodzie

    Specjalista od spraw katastrof przyrodniczych największe światowe powodzie bez trudu skojarzy z wydarzeniami w monsunowej części Azji, z wezbraniami w dorzeczac